Loading...
کانون تبلیغاتی دیجیتال هــورنـــما
مجازی سازی چیست و انواع مجازی سازی برای سرورها و شبکه ها چیست؟

مجازی سازی چیست و انواع مجازی سازی برای سرورها و شبکه ها چیست؟

1823بازدید

مجازی سازی و انواع مجازی سازی برای سرورها و شبکه ها

مجازی سازی روشی مدرن و هوشمندانه برای مدیریت منابع شبکه و سرور است. در این مقاله ، به مجازی سازی خواهیم پرداخت و سعی در توضیح انواع مجازی سرورها و انواع مجازی سازی شبکه خواهیم داشت. با این وجود توضیحات زیادی برای این موضوع وجود دارد و هرکدام از این بخش ها توضیحی دقیق تر درباره این مقاله دارند. اما این مقاله می تواند برای شروع کار مفید باشد.

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی ، که گاهی به اختصار VPS یا VDS گفته می شود ، روشی برای مدیریت سرور یا منابع شبکه است که در آن منابع سخت افزاری با استفاده از Program Manager در چندین بخش جداگانه تقسیم می شوند. با انجام این کار ، هر بخش جداگانه می تواند منابع و نرم افزارهای خود را به طور مستقل مدیریت کند. همچنین سایر فضاها مانند کارت شبکه ، RAM ، پردازنده های گرافیکی و سایر مؤلفه های نرم افزار می توانند به طور همزمان بین کلیه کاربران و واحدها به اشتراک گذاشته شوند.

مجازی سازی به شما امکان می دهد هر بخش را به طور مستقل مدیریت کنید و هر پارتیشن در اینجا می تواند سیستم عامل ، نرم افزار یا حتی دسترسی سخت افزاری مخصوص به خود را داشته باشد.

دستگاه مجازی چیست؟

هنگام استفاده از سیستم عامل بر روی منبع جداگانه ای از منابع ، به آن ماشین مجازی گفته می شود.

مجازی سازی به سرور میزبان به نام HOST نیاز دارد. در مرحله بعد ، هر دستگاه مجازی به نام Guest تنظیم شده و از منابع استفاده می کند.

با توجه به توسعه نرم افزار و سخت افزار که در سالهای اخیر اتفاق افتاده است ، می توان از گروه هاست استفاده کرد که هرکدام دارای چندین دستگاه میزبان مجازی به طور همزمان هستند.

انواع نرم افزار مدیریت مجازی سازی

هنگامی که ما برای هدایت سرور خود از مجازی سازی استفاده می کنیم ، به سیستم عامل هایی نیاز داریم که اجازه دهند. برای انجام این کار ، چندین برنامه وجود دارد که ما در زیر ذکر کردیم

لیست نرم افزار مجازی سازی:

VMWARE

OpenVZ

Microsoft Hyper V

Citrix Xen

البته ممکن است بسته به نوع سرور ارائه شده برای بخش میزبانی میزبان مجازی ، سایر نرم افزارهای مدیریتی نیز در دسترس باشند.

برخی از مزایای مجازی سازی

 • مجازی سازی مزایای بسیاری برای ما دارد. در زیر لیستی از آنها آورده شده است :
 • پس انداز در هزینه های مستقیم و غیرمستقیم برای نرم افزار سخت افزاری و اداری
 • امکان مدیریت همه خدماتی که بطور یکنواخت استفاده می شود و امنیت را افزایش می دهد
 • سرعت بخشیدن به خدمات جدید و سهولت در تغییر زیرساخت ها
 • پشتیبانی همزمان از برنامه های قدیمی و جدید
 • ادغام کلیه منابع سخت افزاری در یک سازمان
 • بدون مشکل شبکه محیط آزمایش و انبساط ایجاد کنید
 • کاهش قابل توجه در هزینه ها
 • توانایی توسعه و اضافه کردن تعداد بیشتری از افراد به یک میزبان واحد و بدون نیاز به پیشرفت زیادی در منابع سخت افزاری
 • دسترسی آسان برای همه کاربران به کلیه اطلاعات ، منابع مشترک و امکان تعریف سطوح دسترسی
 • امنیت بالا برای ماشین های مجازی در مقایسه با سایر سیستم های شبکه

انواع مجازی سازی

روشهای مختلفی برای مجازی سازی سرورها وجود دارد و در اینجا ما به انواع مجازی سازی می پردازیم

انواع مجازی سازی سرور

به طور معمول ، بسیاری از سرورها برای تأمین بیشتر نیازهای شبکه از کمتر از 20٪ ظرفیت خود استفاده می کنند. با داشتن سرور مجازی یا مجازی ، این ناکارآمدی کاملاً از بین می رود.

در انواع مختلف مجازی سازی سرور ، ما از سیستم عامل هایی استفاده می کنیم که می توانند قدرت استفاده از ماشین های مجازی را به ما بدهند. هر یک از این ماشین های مجازی نیز بسته به نیاز خود می توانند به منابع سخت افزاری مانند حافظه ، پردازنده و هارد دیسک دسترسی پیدا کنند.

در سطوح بالاتر می توان از Cluster Server استفاده کرد که از یک منبع محاسباتی استفاده می کند و هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. با خرید سرور مجازی اختصاصی می‌توان عملکرد برنامه و توسعه زیرساخت ها را سریعتر افزایش داد.

در بین شرکت هایی که نرم افزاری را برای توسعه مجازی سازی سرورها ایجاد کرده اند ، مارک های مشهور مانند VMware ، Citrix و Microsoft وجود دارند.

انواع شبیه سازی شبکه

در کلیه انواع مجازی سازی شبکه ، بازسازی کلیه ساختارهای بدنی شبکه به عنوان یک سیستم مجازی و نرم افزار کاملاً امکان پذیر است. در اینجا ما از برنامه استفاده می کنیم همانطور که در شبکه فیزیکی قرار دارد.

همه دستگاه های موجود در شبکه مجازی ما ، مانند پورت ها ، آداپتورها ، روترها ، دیواره آتش و سایر مؤلفه های قابل حمل کاملاً شبیه سازی شده اند. این شبکه به اندازه شبکه فیزیکی قوی است و استقلال قسمت های مجازی دستگاه ها حفظ می شود.

مجازی سازی دسک تاپ

در این نوع مجازی سازی ، کاربران می توانند از هر بخش جداگانه و مجزا بهره مند شوند. در این نوع مجازی سازی می توانیم از برنامه هایی مانند دنیای جسمی و خارجی آنها استفاده کنیم. همچنین می توان از سیستم عامل های موبایل مانند اندروید و iOS در این سیستم استفاده کرد.

فضای مجازی ذخیره سازی مجازی

در ذخیره سازی مجازی همانطور که در بالا ذکر شد ، می توان از دیسک های فیزیکی به صورت شبیه ساز نرم افزار استفاده کرد. در ذخیره سازی مجازی می توان به راحتی چندین نسخه از داده های ما را ایجاد کرد یا به راحتی داده ها را بین چندین کاربر به اشتراک گذاشت. یکی از مزیت های ذخیره سازی مجازی این است که سطح خاصی از امنیت و دسترسی خواهیم داشت. با این کار از تأثیرات غیرمسئولانه و حملات سایبری خودداری خواهیم کرد. در عین حال ، هر کاربر یا بانک اطلاعاتی می تواند ساختار و پیکربندی خود را دنبال کند.

سوالات متداول مجازی سازی سرور

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی روش هوشمندانه و ایده آل برای استفاده از منابع فیزیکی سرور یا شبکه است. به این ترتیب ، قسمت های فیزیکی سرور یا شبکه با استفاده از یک برنامه مجازی سازی ، بین چندین کاربر تقسیم می شود و هر یک از آنها دسترسی مستقلی به منابع خود دارند.

دستگاه مجازی چیست؟

Virtual Machine بخشی مستقل و مصوب فرآیند مجازی سازی است. هر دستگاه مجازی از CPU ، حافظه ، گرافیک و منابع شبکه خود بهره می برد.

برنامه ای که برای مجازی سازی استفاده می شود چیست؟

بسیاری از شرکت ها نرم افزار مجازی سازی متنوعی را برای شبکه یا سرور ارائه می دهند. VMware ، OpenVZ ، Citrix و Microsoft برخی از مارک های معروف در این زمینه هستند.

چند نوع مجازی سازی وجود دارد؟

مجازی سازی ممکن است در سطح سرور ، در سطح شبکه مجازی سازی ، در سطح ذخیره سازی مجازی سازی یا در سطح مجازی سازی دسک تاپ باشد. به طور کلی ، همه آنها از یک ساختار مشابه پیروی می کنند

مزایای استفاده از مجازی سازی چیست؟

در مجازی سازی ، هزینه های سخت افزاری بسیار کاهش می یابد ، کلیه منابع اطلاعاتی مهم در سرور ایمن ذخیره می شوند و شبکه را می توان به راحتی و با اطمینان مدیریت کرد. در مجازی سازی می توانید به راحتی شبکه را گسترش داده و کاربران و دستگاه های جدیدی را تعریف کنید. برای توسعه شبکه ها از طریق مجازی سازی نیازی به استفاده از سخت افزار پیشرفته نداریم. عملیاتی مانند Cloud Computing یا Wifi نیز با مجازی سازی و سازگاری خوبی کار می کنند و کار توسعه ما را آسان تر می کنند. هزینه برق ، نیروی انسانی ، نگهداری و نگهداری اطلاعات نیز بسیار کاهش می یابد

Call To Action
نیاز به مشاوره دارید!!!

شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات و یا مشاوره با کارشناسان ما به صورت تلفنی و بدون هزینه در تماس باشید

021 - 913 00 143

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[3cx-clicktotalk id="238" title="jadid"]